www.ltp-pharma.pl

Adwokat to prawnik, który świadczy pomoc prawną – udziela porad prawnych, zajmuje się sporządzaniem opinii prawnych, opracowuje projekty aktów prawnych, a także występuje przed urzędami i sądami. Często zwany jest też obrońcą sądowym, choć to nie jedyne jego zadanie. Adwokaci specjalizują się w różnych dziedzinach prawa i obierają różny styl postępowania na sali sądowej. Dlatego też pojawia się pytanie, jakie cechy powinien mieć dobry adwokat, by szybko pomógł zażegnać spór swojemu klientowi?

Cechy zawodowe, które dobry adwokat mieć powinien

Czym kierować się przy wyborze dobrego adwokata i na jakiego jego cechy zwrócić szczególną uwagę? Otóż dobry adwokat to powinien być:

 • Kompetentny – wyspecjalizowany w danej dziedzinie prawa. Jak wiadomo prawo jest bardzo rozległą dziedziną wiedzy, którą adwokaci zgłębiają podczas studiów prawniczych, późniejszej aplikacji i dalszej praktyki. Dobra znajomość kodeksów prawnych nie wystarczy do bycia świetnym w swoim zawodzie.

  Potrzebne jest również doświadczenie. Warto poszukać opinii o danym adwokacie i poznać, w czym tak naprawdę się specjalizuje i jakie sprawy już prowadził oraz z jakim efektem.

 • Profesjonalny – podchodzący do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem i dbający o interesy swoich klientów. Profesjonalny adwokat będzie niezależny w swoich działaniach i nie będzie podlegał wpływom innych instytucji czy osób trzecich. Ustosunkowuje się tylko do poleceń swojego klienta, dla którego jest pełnomocnikiem.
 • Lojalny – dobry prawnik będzie lojalny w stosunku do swoich klientów.

  Oznacza to, że podejmując dane działania prawne będzie miał na względzie ochronę ich praw.

 • Dyskretny – tajemnicę zawodową traktuje jak świętość i nie zdradza szczegółów prowadzonej sprawy. Tajemnica zawodowa obowiązuje nawet przed sądem i pozostałymi instytucjami państwowymi. To klient decyduje, które informacje wyjawione adwokatowi mogą zostać przekazane dalej. Dobry adwokat to taki, któremu można zaufać.

Cechy charakteru dobrego adwokata

Wśród cech dobrego prawnika możemy wyróżnić te związane z jego zawodem, ale również te wynikające po prostu z jego charakteru.

Dobry adwokat to taki, który jest:

 • Empatyczny – potrafi wczuć się w położenie klientów, dzięki czemu bardziej angażuje się w daną sprawę i jest w stanie lepiej zrozumieć daną osobę.
 • Praktyczny – wszystkie jego działania są ukierunkowane na konkretny cel. Nie generuje niepotrzebnych kosztów, zarówno finansowych, jak i emocjonalnych. Chce doprowadzić do szybkiego i korzystnego dla klienta rozwiązania danej sprawy.
 • Kontaktowy – łatwo nawiązuje kontakty z klientami, świadkami, a także pracownikami różnych instytucji.

.