Chociaż urządzenia elektroniczne znacznie ułatwiają codzienność niestety nie są wieczne. Ulegają często usterką, które uniemożliwiają korzystanie z ich potencjału. Zdarza się, iż uszkodzenia są nieodwracalne i cały sprzęt nadaje się jedynie do wyrzucenia. Takie sytuacje przyczyniają się do ponoszenia kosztu kupna nowego urządzenia i nie należą do najszczęśliwszych.

Co i w jaki sposób najczęściej się psuje? Warto zapamiętać kilka poniższych wskazówek by znacznie ostrożniej obchodzić się z ulubionym sprzętem elektronicznym.

Elektrousterki

Niezbędne dla prawidłowego działania sprzętu elektronicznego są ładowarki. To dzięki nim narzędzia mogą wykonywać określone zadania. Bez dostępu do prądu nic nie zrobimy.

Dlatego należy z szczególna ostrożnością podchodzić do ładowarek. Pozostawianie kabli w bliskim sąsiedztwie płynów, które mogą je zalać – nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Często zdarza się, że ładowarki są przechowywane i przenoszone w różne miejsca. Dlatego notorycznie je gubimy! Lepiej mieć dla nich jedno, stałe miejsce.

W kwestii niebezpiecznego przechowywania narażony na uszkodzenia jest nie tylko kabel, ale także cześć ładująca, która jest wykonana z delikatnego materiału. Wszelkie skrzywienia, a także uszkodzenia mechaniczne uniemożliwią transport prądu za jej pośrednictwem. Warto mieć ten fakt na uwadze np. pozostawiając ładowarkę od telefonu komórkowego na podłodze, gdzie każdy może ją nadepnąć i niechcący bardzo poważnie uszkodzić.

Wszelki kontakt z wodą i innymi płynami, jak wspomniano powyżej bezwzględnie szkodzi funkcjonowaniu sprzętu elektronicznego. Próby czyszczenia urządzeń zbyt dużą ilością środków mających postać rozwodnioną także tworzą zagrożenie. Rzucanie sprzętem i wszelkie uderzenia mogą uszkodzić nie tylko jego zewnętrzną powłokę, ale przede wszystkim zakłócić prawidłowa pracę niewielkich mechanizmów działających wewnątrz jego obudowy. Przykładem są laptopy i ich twarde dyski, które ulegają usterkom i całkowitym uszkodzeniom, gdy właściciel sprzętu rzuca nim zamiast delikatnie odkładać na półkę.

Brak ostrożności przy korzystaniu z smartphone czy tabletu skutkuje jego upuszczeniem na podłogę lub twardą betonową powierzchnię chodnika. W drugim przypadku z pewnością efektem będzie pęknięcie szyby ekranu. Dlatego lepiej zabezpieczyć go szkłem hartowanym i kupić odpowiednią obudowę chroniąca skutecznie sprzęt.