Wiele osób marzy o tym, aby stworzyć w swoim domu namiastkę klimatu rodem z kina lub Sali koncertowej. Pomóc może w tym nie tylko przestronny pokój, ale co ważniejsze dobrej jakości sprzęt audio. Niecodzienne wrażenia akustyczne zagwarantują każdemu z pewnością wysokiej klasy kina domowe lub soundbary. W zależności od naszych możliwości budżetowych, metrażowych, ale też oczekiwań, możemy się bowiem zdecydować na jedno z powyższych rozwiązań. Mimo że zasadniczo oferują bardzo podobne wrażenia dźwiękowe, operują jednak nieco innym zapleczem. Przez to będą się nadawały do różnych typów pomieszczeń lub też słuchanej muzyki i oglądanych filmów.

Soundbar – nowoczesny sprzęt na każdą kieszeń

Kina domowe są wszystkim bardzo dobrze znane, jednakże na rynek sprzętów audio stosunkowo niedawno wkroczył nowy gracz jaki jest właśnie soundbar. Jest to bowiem alternatywa dla dużych zestawów kina domowego, ponieważ zamknięty jest w jednym podłużnym prostopadłościanie. Jest to jego zasadniczą zaletą, bo daje możliwość umieszczenia go nawet na bardzo małym metrażu. Nie wymaga przeciągania kabli po całym pokoju, lecz wystarcza mu jedynie bliska obecność telewizora. Soundbar jest zatem świetnym rozwiązaniem szczególnie dla osób posiadających niewielką przestrzeń mieszkalną – mieszkańców bloków, małych apartamentów czy też kamienic. Działanie soundbaru zakłada dostarczanie słuchaczowi niecodziennych wrażeń akustycznych rodem z kina.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bowiem w stanie wstrząsać naprawdę dużym pomieszczeniem. W zależności od wybranego przez nas modelu będzie posiadał różną ilość wbudowanych głośników. Najpopularniejsze są oczywiście te z pięcioma lub siedmioma, które warto wspomagać o dodatkowy zewnętrzny subwoofer. Decydując się na taki zestaw możemy być pewni niezapomnianych wrażeń dźwiękowych, które pozwolą nam się przenieść do wielkiej sali koncertowej lub na stadion.

Tradycyjne rozwiązanie – kino domowe

Ci, których idea niewielkiej belki pod telewizor zwanej sundbarem nie przekonuje, z pewnością zdecydują się na zakup zestaw kina domowego. Tym co przede wszystkim odróżnia je od soundbaru jest wieloelementowość. Kino domowe to bowiem nie tylko sam zestaw kilku głośników o różnych funkcjach, to również amplituner, odtwarzacz, a także telewizor. W związku z tym skompletowanie pełnego zestawu jest niekiedy bardzo kosztowne, stąd też bardzo często zachodzi w kilku etapach. Posiadając bowiem dobrej jakości telewizor i odtwarzacz, odkładając nieco pieniędzy, można w kolejnych latach pokusić się o doposażenie ich o głośniki i wzmacniacz. Mówiąc o rozwiązaniach dźwiękowych trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaje dostępnych głośników, ponieważ by otrzymać satysfakcjonujący dźwięk należy kierować się właśnie odpowiednim ich doborem. Wyróżnić można głośniki przednie, centralny, efektowe, centralne tylne efektowe oraz subwoofer. Ten ostatni wspiera szczególnie dźwięki o niskich częstotliwościach, dzięki czemu możemy odczuwać pełną głębie i potęgę konkretnej muzyki lub filmu.