http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace.html

Krajobraz górski kojarzy się przede wszystkim z ogromnymi wzniesieniami, na które możemy się wspinać, by podziwiać niesamowite widoki. Warto jednak pamiętać o tym, że znaczącym elementem tego właśnie krajobrazu są również wąwozy i jaskinie.

Jeśli fascynuje nas zwiedzanie tych drugich, warto wybrać się na zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego. To kolejne, po Górach Stołowych, miejsce, w którym element godny specjalistycznej ochrony stanowi przede wszystkim specyficzna rzeźba krajobrazu.

Jaskinie stanowią zagadkę dla ludzkości, a jednocześnie cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swoją specyfikę – wymagają zejścia pod ziemię, czyli w tereny, które na co dzień są dla nas zgoła niedostępne. Jednocześnie urzekają nas swoją urodą.

Wapienne skały, stalaktyty i stalagmity sprawiają wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w zupełnie innym świecie. Mnogość jaskiń w dużej mierze wiąże się z tym, jakie zwierzęta są charakterystyczne dla tego właśnie obszaru.

Łatwo się domyślić, że sztandarowym zwierzęciem terenów Ojcowskiego Parku Narodowego są nietoperze. To wizerunek przedstawiciela tego właśnie gatunku możemy znaleźć na godle rezerwatu.