www.27ulica.pl

Czasami można się spotkać z opinią, że szkoły wyższe mają już niewiele do zaproponowania, bo ważniejsze są umiejętności praktyczne niż wiedza teoretyczna. W niektórych zawodach faktycznie, można by się zgodzić z takim stwierdzeniem, ale nie w każdym przypadku. Często jest tak, że bez specjalistycznej wiedzy, która jest specyficzna dla danego zawodu, nie można byłoby wykonywać żadnych działań. Dlatego też, niejednokrotnie oferta, jaką mają szkoły wyższe jest niezbędna, abyśmy w ogóle mogli myśleć o pracy w jakimś konkretnym zawodzie.

To nie tylko suche fakty

Dla niektórych uczestnictwo w wykładach czy ćwiczeniach, może być przykrym obowiązkiem, bo będą to dla nich suche fakty. Jednak prawda jest taka, że uczelnie wyższe mają swoim studentom naprawdę wiele do zaoferowania. Poza wykładami i ćwiczeniami, a także bogato wyposażonymi bibliotekami, oferują im również różnego rodzaju kursy, na których mogą poszerzać swoją wiedzę. Co więcej, szkoły wyższe w swoich programach, mają niejednokrotnie możliwość wyjazdu na studia, które przez semestr albo i dwa, będą się odbywały za granicą. To oznacza, że można wówczas podszkolić język, zobaczyć jak uczą się studenci z innych krajów, zdobyć szerszą wiedzę i co więcej, zdobyć znajomości, które czasami mogą nam towarzyszyć już przez resztę życia.

Najważniejsze jest tutaj po prostu to, abyśmy potrafi szukać okazji, podczas których będziemy mogli poszerzać naszą wiedzę i sprawiać, że to co usłyszymy na wykładach, stanie się dla nas bardziej realne i łatwiej będzie nam powiedzieć, gdzie może być wykorzystywane.

Praktyki też się zdarzają

Warto też podkreślić, że studia to nie tylko przekazywanie suchych faktów, które znajdują się w różnych podręcznikach. To także możliwość wzięcia udziału w różnych praktykach, które trzeba odbyć, aby można było zaliczyć rok. Wówczas można się przekonać, jak wiedza przekazywana podczas zajęć sprawdza się w rzeczywistości. Zobaczyć, czy wszystko dobrze zrozumieliśmy, czy może niektóre z zagadnień powinniśmy powtórzyć, ponieważ nasza wiedza na ich temat nie jest jeszcze dostatecznie dobra? Co więcej, na takich praktykach mamy możliwość porozmawiać z ludźmi, którzy pracują w danym zawodzie, a więc może się okazać, że dzięki nim będziemy mogli rozwiać jakieś wątpliwości, albo dowiedzieć się czegoś ciekawego, co tylko utwierdzi nas w przekonaniu, że dobrze zrobiliśmy, decydując się właśnie na ten konkretny zawód. Jeśli tylko będziemy otwarci na to, co będą nam chcieli przekazać prowadzący takie praktyki, to szybko może się okazać, że wyciągniemy z nich naprawdę wiele cennych dla nas informacji, które później pomogą nam w odpowiedni sposób przykładać się do wykonywanych obowiązków i co więcej, radzić sobie z różnymi, nierzadko trudnymi problemami związanymi z tymi obowiązkami. Warto zobaczyć, co mają nam do zaproponowania szkoły wyższe. Zastanowić się, co będzie dla nas odpowiednie i z której propozycji byśmy chcieli skorzystać. Może się okazać, że będziemy tutaj mieli naprawdę wiele ciekawych kierunków, a jeśli się zdecydujemy, to może nawet uda nam się studiować jednocześnie na dwóch.