Słuchawki są bez wątpienia bardzo popularnym akcesorium, które posiada niemalże każdy z nas. Pomagają przetrwać hałaśliwe podróże komunikacją miejską, umilają przejażdżki rowerem czy też są narzędziem pracy wielu osób. Wszystko to sprawia, że są one bardzo łatwo dostępne, a przez to mamy okazję do ich dokładnego przeglądania i wyboru tych najlepszych dla nas. Słuchawki można podzielić na rodzaje ze względu na wiele parametrów, dlatego też dobrze znać chociaż kilka funkcjonalności związanych z ich pracą. W ten sposób będziemy mieli możliwość samodzielnego sondowania rynku w poszukiwaniu wysokiej jakości sprzętu w atrakcyjnej cenie. 1. Budowa – jest chyba najłatwiejsza do zidentyfikowania, ponieważ większość osób jest w stanie rozpoznać ją na pierwszy rzut oka. Wśród słuchawek możemy wyróżnić te nieco większe nauszne, ale także douszne oraz dokanałowe.

Dodatkowo, podzielić je można także ze względu na możliwość wentylacji ucha co daje nam kolejno słuchawki otwarte, półotwarte oraz zamknięte. Otwarte są oczywiście świetne do długiego użytkowania, ponieważ gwarantują świetną wentylację. Słuchawki zamknięte z kolei, mogą być właściwe niekoniecznie dla osób lubiących słuchać muzyki długimi godzinami. Dodatkowo jednak będą one świetnie izolować od hałasów otoczenia, czego nie gwarantują konstrukcje otwarte. Kompromisem będą jednak słuchawki o budowie półotwarte, które to starają się łączyć zalety dwóch powyższych. W związku z tym oferują nie tylko świetną wentylację, ale też chronią przed głosami otoczenia. Słuchawki nauszne jak sama nazwa wskazuje zakłada się na całą małżowinę uszną, są one duże oraz przeznaczone głównie do profesjonalnych zastosowań. Dokanałowy model słuchawek zakłada z kolei umieszczanie ich wewnątrz kanału słuchowego, dzięki czemu trzymają się one solidnie oraz nie przemieszczają.

2. Rodzaj połączenia z urządzeniem – zasadniczo możemy zdecydować się na sprzęt z kablem lub bezprzewodowy. Obie opcje mają jednak swoje zalety i wady. Te bezprzewodowe oferują możliwość swobodnego przemieszczania się oraz duży komfort użytkowania. Mogą jednak być nieco droższe, a dodatkowo narażone są na kłopoty z zasięgiem. Słuchawki przewodowe oferują przede wszystkim lepszą jakość dźwięku, który nie jest aż tak podatny na zakłócenia. Są one tańsze, jednakże dla osób uprawiających sport czy też zabieganych mogą być nieco niewygodne. 3.

Impedancja – wiąże się z odpornością słuchawek na szumy, która im większa tym może nieco obniżać poziom głośności. W większości sprzętów wartość impedancji wynosi 16-64 Om co zapewnia dobry i optymalny odbiór dźwięku. 4. Redukcja szumów – parametr ten informuje nas o tym jak słuchawki będą sobie radzić z niepożądanymi szumami. Im wyższa jego wartość, tym więcej z nich zostanie zredukowanych (bez obniżenia głośności dźwięku). 5. Pasmo przenoszenia – określa częstotliwości, które są przez słuchawki przekazywane. Człowiek jest w stanie słyszeć dźwięki z zakresu 16 do 20 kHz, dlatego też taka wartość tego parametru będzie jak najbardziej wystarczająca.