Jeżeli lubimy podróżować, to musimy się zastanowić w jaki sposób ma się to odbywać, tak aby wszystko przebiegało dokładnie tak jak lubimy. Możliwości mamy tutaj sporo, ale najważniejsze pytanie na jakie musimy sobie odpowiedzieć, będzie dotyczyło tego, czy chcemy podróżować samodzielnie czy może chcemy wykupić wycieczkę z biurem podróży. Oczywiście jedna i druga opcja ma swoje plusy i minusy, a to oznacza, że dokładnie musimy się nad nimi zastanowić, tak abyśmy mieli pewność, że wybraliśmy dokładnie to, co nas zainteresuje i co sprawi, że takie podróżowanie, będzie prawdziwą przyjemnością. Wydarzeniem, do którego chętnie będziemy wracać myślami.

Biuro podróży?

Jeżeli zdecydujemy się na podróżowanie z biurem podróży, to praktycznie sami nie musimy się niczym przejmować. Wystarczy przyjść, wybrać odpowiedni kierunek wakacyjnego wyjazdu, przejrzeć przedstawione oferty i wybrać tą najlepszą dla nas.

Całą resztą zajmie się za nas biuro podróży. To oni zarezerwują nocleg, przygotują zwiedzanie różnych atrakcji, dopilnują niezbędnych dokumentów i ubezpieczenia. Co więcej, również na miejscu biuro podróży będzie doglądało czy wszystko jest tak jak być powinno i czy jesteśmy zadowoleni z tego, co zostało nam tutaj zaoferowane. Możliwości mamy sporo, a to oznacza, że warto przejrzeć oferty różnych biur, aby znaleźć tą najlepszą dla siebie. Z drugiej jednak strony jadąc z biurem podróży jesteśmy ograniczeni, jeśli chodzi o samodzielne zwiedzanie. Mamy dokładnie wyznaczone co, kiedy i gdzie robimy, jak również ile czasu poświęcamy na zwiedzanie jakiegoś miejsca.

Oczywiście mamy czas wolny, ale jednak może się okazać, że nie wystarczy nam go na zobaczenie tego wszystkiego, co chcemy zobaczyć. Będziemy musieli się podporządkować temu co jest zaplanowane i co robi grupa, nawet jeśli w jakimś miejscu chcielibyśmy się zatrzymać na dłużej, a z innego chcielibyśmy szybciej wyjść.

To może samodzielnie?

Inną opcją jaka się przed nami otwiera, jest samodzielne zorganizowanie takiego wyjazdu. Wówczas będziemy mogli na bieżąco korygować nasze plany. Jeśli okaże się, że gdzieś chcemy pobyć dłużej, będzie to możliwe. Jeśli jakieś miejsce nie zrobi na nas takiego wrażenia jak myśleliśmy, możemy spędzić tam mniej czasu.

Sami decydujemy co i kiedy chcemy obejrzeć, a jeśli nie będziemy się czuć na siłach w danym dniu, to konkretne zwiedzanie możemy przełożyć na inny dzień. Nie jesteśmy przez nikogo ograniczani i praktycznie możemy robić to, na co mamy ochotę. Z drugiej strony przy samodzielnym organizowaniu podróży musimy się liczyć z tym, że sami będziemy zmuszeni zająć się wszystkimi formalnościami: noclegiem, transportem, jedzeniem, szukaniem i organizowaniem atrakcji. Na miejscu również sami będziemy musieli się zajmować wyjaśnianiem wszystkich spraw, które nie będą się prezentowały tak, jak miały się prezentować. Warto pomyśleć, czy chcemy aby naszym podróżowaniem zajął się ktoś inny, czy jednak sami chcemy je zaplanować. Im bardziej będzie ono do nas dopasowane, tym większa będzie szansa, że wrócimy z takiej podróży naprawdę zadowoleni.